KOSGEB Kredileri (Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? HER ŞEY)


KOSGEB zaman zaman avantajlı kredi imkanları sunmaktadır. Konjektöre göre destek verilmesi gereken bir grup insan veya meslek gurubuna uygun faiz oranları ile veya faizsiz olarak kredi sağlamaktadır. Özellikle KOBI’ler için avantajlı fırsat paketleri sunmaktadırlar. Sadece kredi desteği değil iş büyütmeyle alakalı danışmanlık faaliyetleri de yürütmektedirler.

Gençlere ve İş Kuracaklara 50 Bin TL Geri Ödemesiz Kredi

50 TL geri ödemesiz kredi yani hibe olarak adlandırılan bu sitem gençlere yönelik oluşturulmuştur. Aslında daha öncesinde KOSGEB tarafından verilen ve 30 bin TL olan kredinin rakamlarının daha çok geliştirilmesiyle oluşum tamamlandı.

Kredi başvurularınızı yine KOSGEB’e yapıyorsunuz. Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz planının, düzenlemeniz her şeyiniz hazır fakat maddi destek bulamıyorsanız KOSGEB’ planlamalarınız, Pazar araştırmalarınız ile birlikte başvurun ve geri ödemesiz 50 bin TL alarak sizde iş yerinizi kurun. Hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de istihdama açılan yeni bir pencere olacak iş yeriniz için 3 yıl vergiden muaf olacaksınız.

Kosgeb Destekli Hayvancılık Kredisi

Kosgeb hayvancılık desteği ile de küçükbaş, büyükbaş hayvancılık, kümes hayvancılığı, tavuk yetiştiriciliği gibi nice anlanda kullanabilirsiniz. Kosgeb Destekli Hayvancılık Kredisi kapsamında 100 bin TL kredi kullanabilirsiniz. Ayrıca bunun yanı sıra 50 bin TL’de hibe kullanma şansınız var.

İster hibe isterseniz de kredi kullanarak bu alanda çalışmaya başlayabilirsiniz. Kosgeb Destekli Hayvancılık Kredisi kullanabilmeniz için iş planı sunmanız yani projelendirme yapmanız gerekmektedir. Olumlu bir sonuç çıkarsa ve iş planınız başarılı olursa Kosgeb’ten kredi alabilirsiniz.

Kosgebden Yeni İş Kurana 100 Bin TL Faizsiz Kredi

Yeni iş kurmak istiyorsanız ve maddi imkansızlıklar yüzünden ertelemek zorunda kalıyorsanız daha fazla ertelemek zorunda kalmadan Kosgeb faizsiz krediden yararlanabilirsiniz. Önceleri 50 bin TL olan kredi yapılan son düzenlemeler ile 100 bin TL’ye çıkarıldı.

OKU:   Devlet Desteğiyle Verilen 5 Kredi

Kosgeb faizsiz kredi almak için öncelikle Kosgeb tarafından verilen 70 saatlik eğitimlere katılmanız gerekiyor. 70 saatlik bu kur sınunda sizlere girişimcilik sertifikası verilecektir. Katılacağınız kursta iş planlamasına dair bir çok detayı öğrenmiş olacaksınız.

Kosgeb 100 bin TL kredi başvurusundan sonra sizden teminat mektubu talep edilebilir.  Bu durum da aktif bir kredi ödemeniz var ise Kosgeb kredisi kullanmanıza engel olabilir.

KOSGEB İş Yeri Büyütme Kredisi

İş büyütme kredisi devlet desteği ile sağlanan krediler arasında yer alıyor. Bu krediler sayesinde girişimcilik üzerinden işlem yapacak olan kişiler işlerini büyütebilmek için devletten kredi alabiliyor. Devletin verdiği kredi paketinden yararlanacak olan kredi sahipleri yeni iş kuracak olan kişiler olarak belirlendi.

Yeni iş kuracak bu kesim için kredi limiti 100 bin lira olarak kabul edildi. Bu noktada yeni iş kuracak olan kişilere devletin verdiği kredinin yarısını KOSGEB hibe olarak ilave edecek. İlk defa kredi kullanacak esnaf ya da yeni iş kuracak kişi kadın ise bu süreçte öncelikli olabilecek. Ayrıca bu kişiler kredi limitini diğerlerinden 5 bin lira daha fazla olarak kullanabilecek.

Kredilerin ve gerekli diğer desteklerin sağlanması ile birlikte girişimcilik hizmetlerinin elde edilmesi söz konusu olabiliyor. Bu işlemler sonucunda sanayi, ticaret ve diğer alanlarda kendi işlerini yapacak olan kişilerin KOSGEB desteği sayesinde önemli adımlar atması söz konusu oluyor. Bu krediler ve ödeme işlemlerinde gerekli olan belgelerin ve tescil belgelerinin sağlanması gerekiyor. 

Halkbank iş birliği ile Kosgeb Girişimci Kredisi

KOSGEB girişimci desteği paketinden yararlanmak isteyen kişilerde aranan tek şart ilk defa iş kurmalarıdır. Yani daha önce işyeri olan kişiler ne yazık ki Halkbank KOSGEB destek kredisi için başvuruda bulunamamaktadır. Destek kredisi ile mali açıdan kredi kullanımına izin verilirken yine işletmenin kurulması, KOSGEB’ e kayıt edilmesi, KOBİ beyannamesi verilmesi ve KOSGEB iş planı oluşturulması gibi farklı pek çok hizmet desteğinde de bulunulmaktadır.

OKU:   Ülkemizde Faizsiz Kredi Kimlere Verilmektedir?

Kosgeb Hibe Kredisi için Başvurmak

Kosgeb bildiğiniz üzere kredi ve hibe sunarak iş yeri açmak isteyen ya da iş yerini büyütmek isteyen kişilere maddi destek sunmaya devam etmektedir. Bunun için öncelikle bir proje hazırlamalısınız.

Kosgebe genel olan tüm alan ve sektörler de proje yazabilirsiniz. Kuaförlük, giyim, saraciye vb alanlarda projelerinizi yazabilirsiniz. Proje almak için yazdığınız alan ve konudan öte uygun proje sunmak önemli. Uygun projeye giden ilk adım da Kosgeb Girişimcilik Kurslarından geçmektedir. Kosgeb’ten 70 saat bir eğitim aldıktan sonra uygun proje nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Kurs bitiminden sonra size sertifika verilecektir. Kurs sonun da size verilen bilgiler doğrultusunda projenizi yazarak hibe alıp kullanmaya ve değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Kosgeb Danışmanlık Hizmeti

KOSGEB ile birlikte Türkiye’nin birçok noktasında girişimcilik alanında profesyonel eğitimler alabilirsiniz. Bu eğitimler ve danışmanlık hizmetleri sayesinde ticari alanda bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken bütün unsurlar hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Uzaktan eğitim ve danışmanlık hizmetleri sayesinde kendisini geliştiren ve yeni alanlara atılmak isteyen girişimcilere destek veren KOSGEB, İzmir, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere Eskişehir, Bursa ve Kocaeli gibi Türkiye’nin önemli sanayi ve ticaret merkezlerine müdürlükler kurmuştur. Bu bölgelerde aynı zamanda danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Bağlı bulunulan belediyeler ile birlikte ortaklaşa çalışan ve gençlik merkezlerinde kurulan tanıtım ofisleri sayesinde özellikle yeni mezunların ilgisini çeken KOSGEB, yeterli donanımlı kişiler ile danışmanlık hizmeti vermektedir. Kurs hakkında bilgi almak isteyen ve kursunu başarılı bir şekilde bitirip iş sahası hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler KOSGEB danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı

KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı genel amacını küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomi de paylarının genişletilmesi bunun yanı sıra da ekonomide var olan etkinliklerinin artılması olarak belirlenmiştir.

OKU:   Sanal Pos Hizmeti Veren Bankalar (Başvuru Nasıl Yapılır)

KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı diğer amacı ise Kobiler arasında olan rekabet gücünün yükseltilmesidir. Bu sıraladığımız nedenlere bağlı olarak da hazırlanan projelere Kosgeb tarafından desetek verilmektedir. Destek Programı dahilin de sunacağınız proje süresi en az 6 ay en fazla ise 36 aydır.

Kobi Gelişim Destek Programı kapsamında alacağınız en az hibe geri ödemesiz 300 bin TL geri ödemeli ise en fazla 700 bin TL olarak belirlenmiştir. Proje destek oranı ise % 60 ve % 80 arasında değişim göstermektedir.

KOBİGEL- KOBİ Gelişim Destek Programı hakkında daha fazla bilgi almak için Kosgeb resmi web adresini ziyaret edebilir ya da Kosgeb Çağrı Merkezi 444 1 567 numaralı hattı arayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir