Kredi Notu İle İlgili Tüm Merak Ettikleriniz

Kredi notu kişilere ve ticari işletmelere verilen bir finansal karnedir diyebiliriz. Bir bakıma güvenirlilik notu diyebiliriz. Bankalarla yapılacak işlemlerde bu not dikkate alınarak kredi vermek ve benzeri işlemler gerçekleştirilir. Dolayısı ile bu verilen puanlandırmanın da kendine göre sınıflandırılması ve kişilere puanına göre muamele yapılmaktadır. Bu konularla alakalı sıklıkla sorulan ve merak edilen konulara değinmekteyiz..

Kredi Notum 800 Kredi Alabilir Miyim

Banka kredisi kullanabilmeniz için kredi notunuzun düşük olmaması yani geçmiş dönem kredi ya da kredi kartı ödemelerinizi zamanında eksiksiz olarak gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor. Maalesef aksi durumlarda banka kredisi ve kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap verecektir. Soru cevabına geçmeden önce belirtelim ki kredi notu genel olarak kredi ve kredi kartı ödeme düzenine göre belirlenmektedir. Eğer ödemeleriniz ne kadar düzenli olur ise kredi notunuz da yüksek olacaktır. Ayrıca son dönem de yapılan düzenlemeler ile kredi notunu elektrik, su ve doğalgaz fatura ödeme düzeni de etkilemeye başladı. 

Banka kredi notu 0 ile 1900 arasında değişim göstermektedir. Bunlar tam olarak;

  • 0 – 699 en riskli grup
  • 700 – 1099 orta riskli grup
  • 1100 – 1499 az riskli grup
  • 1500 – 1699 iyi grup
  • 1699 – 1900 en iyi grup olarak adlandırılmaktadır.

En riskli kredi not gurubu ise 0 ile 699 arasında yer alamaktadır. Bu kredi notuna sahip olan kişiler ağırlıkla kredi borçlarını ödemeyen, ismi kara listede yer alan ve banka sicil kaydı bozuk olan kişilerdir. 700 ve 1099 arasında ki puan aralığı ise orta riskli gruptur. Bankalar konut ve taşıt kredisi gibi yüksek rakamlı kredilere olumsuz cevap vermektedir. İhtiyaç kredisi talepleriniz de ise sizden ek olarak kefil bulma ya da ipotek gösterme gibi talepleri yerine getirmenizi isteyebilir.

OKU:   Nereye Neden Yatırım Yapmalı?

Kredi notuna göre faiz oranları değişir mi?

Kredi notunuz geçmiş dönemlerde kullandığınız kredi ya da kredi kartı ödemelerine bağlı olarak belirlenmektedir. Ödemeleriniz düzenli olur ise banka kredi notunuz da yüksek olacaktır. Fakat tam tersi ödemeleriniz düzensiz ise, ödenmemiş borcunuz var ise ve yasal takip işlemlerine tabii tutulduysanız banka kredi notunuz da düşük olacaktır.

Kredi notunuza göre faiz oranlarında değişiklik söz konusu değildir. Kredi notunuz düşükse banka zaten size kredi verme taraftarı olmayacaktır. Kredi ön onaylarınız genellikle olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi notunuz düşük ise bankadan belirli şartlarla kredi kullanabilirsiniz. Örneğin banka sizden kefil talep edebilir, bunun yanı sıra da kredi notunuz düşük olduğu için de ipotek karşılığı kredi verebilirler. Yine bu durumda da banka kredi faiz oranında değişim olmayacaktır. 

Kredi Notum Nasıl Yükselir

Kredi notunuz düşük ise yükselmesi için ilk olarak var olan ödemediğiniz ve hakkınızda yasal takip başlatılan banka borçlarını sıfırlamanız gerekiyor. Borçlarınızı sıfırlamadan maalesef kredi notunuz yükselmeyecektir. Banka kredi, kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap vermeye devam edecektir.

Ödemelerinizi yaptıktan sonra düşük limitli bir kredi kartı alabilir ve kullanarak ödemelerini düzenli olarak yaparsanız kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Kullanmadığınız banka hesaplarını kapatmanız da kredi notunuzu pozitif yönde etkileyecektir.

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

Kredi notu kredi kullanımı için oldukça önemli olsa da bunun yanında kredi onayını etkileyen farklı etmenler de söz konudur. Eğer kredi notunuz yüksek fakat aylık düzenli geliriniz yoksa banka kredi talebinize olumsuz cevap verebilir. Kredi notunuz yüksek, aylık geliriniz var ama SSK prim ödemelerinizi de yapmıyorsanız yine kredi talebiniz banka tarafından red cevabı alabilir. Özetle kredi kullanabilmeniz için sadeve kredi notunuzun yüksek olması yetmiyor.

OKU:   Maximum Kredi Kartı Kampanyaları

Üst metinde sıraladığımız etmenlerin yanı sıra aylık gelir durumunuz ve talep ettiğiniz kredi rakamı oranı da kredi onayınızı direk etkilemektedir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu yapılan son düzenlemeler ile kredi taksit oranınızın aylık net gelirinizin 3’te 1’ini geçmeme şartı koymuştur. Örneğin aylık net geliriniz 1000 TL olsun bunun en fazla 325 TL’lik kısmı kredi geri ödeme taksit tutarınız olacaktır. 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi talep ettiğinizi düşünürsek 11,700 TL civarlarında kredi kullanım hakkınız olacaktır. 

Taşıt kredisi için de 325 TL X 48 ay yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. Bu da toplam da 15,600 TL’ye tekabül etmektedir. Yaptığımız hesaplamalar örnek olması için düz olarak yapılmıştır. Kredi faiz oranlarının da eklenmesiyle rakamlarda değişiklik söz konusu olabilir. Kredi notunuz yüksek olsa da geliriniz düşük olursa maalesef krediniz olumsuz sonuçlanacaktır.

Kredi Notu BDDK ilişkisi

Kredi notu, bankalar ile işlem yapacak olan tüketicilerde aranan bir kriterdir. Bu durumda kredi notu, bankalar ile ilişkilidir. Bankalar da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu olan BDDK’ya bağlıdır. Kredi notu uygulaması da BDDK tarafından alınan karar doğrultusunda uygulanmaya başlamıştır. BDDK, ekonomi için çok önemli bir yere sahiptir. Her zaman Merkez Bankası ile koordineli bir şekilde çalışarak bankaların kredi verme kriterlerini, kredilerinde uyguladıkları şartlarını, kredi faiz ve kredi vade seçeneklerini belirlemektedir. BDDK’nın onayı olmadan hiçbir banka bir işlem yapamamaktadır.

Kredi notu da BDDK denetiminde olan kredi kayıt bürosu ve Findeks üzerinden öğrenilmektedir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin bu sitelerden alınan verilere güvenmesi gerekmektedir. Diğer yandan bankalar ile yapılan işlemlerin depolandığı ve bu verilerin alındığı yer BDDK’dır. Kredi notu genel olarak BDDK’ya bağlı olarak ortaya çıkmış bir veridir. Kredi notunun üzerinde olan etkilerin yüzde olarak oranları da yine BDDK tarafından alınan karar ile değişebilmektedir. Böylece banka ve müşteri arasında da bir standart ilişki kurulur. 

OKU:   Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kredi ve Tapu İşlemleri

Findeks kredi notu sarı olursa kredi kullanabilir miyim?

Kredi notu sarı olur ise düşük meblağlı tüketici kredilerinden yararlanabilirsiniz. Konut ve taşıt kredisi gibi yüksek rakamları olan kredi talepleriniz olumsuz sonuçlanabilir. Tüm kredilerden kolayca yararlanmak ve ön onay almak için kredi renginizin yeşil olması gerekmektedir. 

Kredi Notu Az Riskli Ne Demek

Kredi notunuz az riskli ise muhtemelen kredi not aralığınız da 1300 ile 1499 olmaktadır. Bankadan anında ön onay almanız için kredi notunuzun 1500 altında olmaması gerekiyor. Fakat az riskli grupta yer alan kişiler de banka kredisi alarak kullanabilirler.

Kullanacağınız, daha doğrusu kolay onay alacağınız krediler ağırlıkla tüketici ya da ihtiyaç kredisi gibi düşüş meblağlı krediler olacaktır. Konut ve taşıt kredisi talepleriniz onaylanmayabilir. Kredi notunuz az riskli ise tablo da sarı renk ile görülecektir. Kredi notunuz az riskli ve kredi kullanmak istiyorsanız genel olmasa da bazı bankalar sizden kefil ya da ipotek talep edebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir