Boş Senet Nereden Alınır? Senetle Alışveriş Yapılabiliyor mu?

Senet imzalatarak alışveriş yapmak günümüzde hemen hemen herkes  tarafından sıklıkla kullanılan bir işlem olmak ile beraber gerek dükkanlarda, gerek büyük firmalarda gerekse de normal vatandaşlar tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biri olmaktadır. Bu sebepten dolayı da borç para verirken ya da vadeli olarak mal satarken senet yapmak isteyen pek çok kişi boş senet nereden alınır diye merak etmekte bu konuda fikir almak istemektedirler. Bu yüzden bugünkü yazımızda boş senet koçanı nerelerde bulunur, nerede satılır gibi konulara cevap vermeye çalışacağız.

Boş Senet Koçanı Nerelerde Satılır?

Günümüzde senetle işlem yapmak en sık kullanılan seçeneklerden biri olmakta ve birine borç verecek olan sıradan bir vatandaş bile durumu garantiye almak ve yaşanması muhtemel sıkıntıları ortadan kaldırmak için direk olarak senet yapmayı tercih etmektedir. Bu sebepten de hayatında hiç senetle iş yapmamış olan kişiler bile bazen bu sürece girmekte ancak konuya çok da hakim olmadığı için neyi nasıl yapacağını bilememektedir.

Bu konuda en çok merak edilen konulardan biri de boş bir senedin nereden nasıl bulunacağı olmakta ve bu konuda fikir sahibi olmayan kişilerin sayısı da bir hayli yüksek olmaktadır. Aslında boş senet temin etmek sanıldığı zor ve karışık bir süreç olmamakta aksine her isteyen kişi her istediği zaman senet alabilmektedir.

Nereden Boş Senet Bulabilirim?

Yapmakta olduğu ticari ya da parasal işleme resmiyet kazandırmak istemekte olan kişilerin merak ettiği nasıl boş senet temin edebileceklerine dair olan soruya verilecek olan cevap kendi çevrelerinde mevcut olan herhangi bir kırtasiye ya da bu amaçla çalışmakta olan dükkanlar aracılığı ile olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Görüldüğü üzere boş senet koçanları hemen hemen her yerde satılmakta olup ulaşılması da bir hayli kolaydır.

Üstelik yalnızca ve kırtasiye ve benzeri yerlerden değil internet üzerinde mevcut olan pek çok farklı alışveriş sitesinden bahsi geçen evrakları temin etmek mümkün olmaktadır. Bu konuda tercih tamamen size kalmıştır.

Senetle Beyaz Eşya Satışı

Evinizdeki beyaz eşyaları değiştirmek mi istiyorsunuz? Beyaz eşyaları satın almak için peşin paranız yoksa ne yapmanız gerektiğini hiç düşündünüz mü? Beyaz eşyalarını taksitler halinde satın almak istiyorsanız size geçmiş dönemlerde sıklıkla kullanılan bir yöntem hakkında bilgi vermek istiyoruz. Senetle beyaz satın almak.

Kredi kartı kullanmaktan hoşlanmayan biri iseniz bile, yapacağınız beyaz eşya alışverişlerinizde taksit seçeneğini kullanabilirsiniz. Senet karşılığında beyaz eşyalarınız taksitler halinde satın alabilirsiniz. Kredi kartı kullansanız bile, taksit limitinin önceki alışverişlerinizden dolayı dolmuş olabilir. Ya da kredi kartı limitinizi beyaz eşya gibi yüksek tutarlı bir alışveriş için doldurmak istemiyor olabilirsiniz. Sebebi her ne olursa olsun senet karşılığı beyaz eşya satın alabilirsiniz.

Düğün Zamanı İhtiyacınız Olabilecek Beyaz Eşyalar için Hizmetlerimiz:

  • Senetle çamaşır makinesi
  • Senetle buzdolabı
  • Senetle bulaşık makinesi
  • Senetle fırın
  • Senetle küçük ev aletleri
OKU:   İşsizlik Maaşı (Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları)

Orta gelirli bir ailenin, beyaz eşyalarını satın almak için peşin para ile ödeme yapması pek de mümkün görünmüyor. . Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların fiyatı oldukça yüksek. Yeni evlenen bir çift düşünün. Düğün, ev kirası, mobilyaların ve diğer eşyaların satın alması derken zaten bir yığın borcun altına giriyorlar. Bazılarını peşin alsalar bile ekonomik güçleri masrafların tamamını peşin olarak ödemeye yetmeyebilir. Bu durumda ne yapmaları gerekir? Birçok kişi eski dönemlerde hatırlar aslında. Henüz kredi kartları hayatımızda bu kadar etkili değil iken, tüm yüksek tutarlı alışverişlerimizi senet karşılığı taksitlendirirdik. Herkesin birbirine güvendiği dönemlerdi o dönemler. Hala bu uygulamayı aktif olarak gerçekleştiren mağazalar olduğunu biliyor musunuz?

Bazı beyaz eşya satış mağazalarında senetle alışveriş yapabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken, satış yapan mağazaya giderek ürünlerden dilediğinizi seçmek. Hatta yapılan beyaz eşya kampanyalarından yararlanarak birden fazla eşyayı da satın alabilirsiniz. Avantajlardan da yararlanmış olursunuz. Alışveriş tutarınız, senet karşılığı taksitlendirilecektir. Vade konusunda da size yardımcı oluyorlar. Yani taksit sayısını belirleyen taraf da çoğu zaman siz oluyorsunuz. BBDK ( Bankacılık Düzenleme Denetme Kurulu ) getirdiği yeni düzenlemeler ile beyaz eşya satışlarında kredi kartına taksit avantajını kısıtlandı. Bu nedenle senet ile beyaz eşya satışlarında bir artış oldu.

Esnafa Senetle Mal-Ürün Verenler

Esnaflara bankaların dışında senetle yahut bir takım sözleşmelerle destek çıkmak piyasalar açısından ve tüccarlar açısından çok önemlidir. Ticaret ile uğraşan küçük veya orta dereceli işletme sahibi olan kişilere verilen isimdir esnaf. Mahalle bakkalı, manavlar, mahalle berberi ,eskilerden günümüze kadar gelen esnaflar olarak bilinmektedir mesela. O kocaman marketlerin, avmlerin yanında küçücük ama bir o kadarda çalışkan, masum hatta o kocaman marketlere oranla özellikle mahalle sakinleri tarafından oldukça tercih edilmekte olan ve yıllardır bu tercihler sayesinde ayakta kalmayı başarabilen esnaflar. İşletmenin faaliyet alanı ne olursa olsun sattıkları ürünlere oldukça itinalı bir şekilde davranarak bireylere hizmeti ön planda tutarlar. Bu nedenle ürünlerinde sürekli yenilik, tazelik aramaktadırlar.

Nakit para döngüsünün çok yoğun olmadığı bu küçük işletmelerde ellerinde ürün kalmadığında yeni ürünler alabilmek adına kimi zaman nakit sıkışıklıkları yaşanmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmak ve esnafları mağdur etmemek adına esnaflara ürün pazarlaması yapmakta olan büyük firmalar kolaylık sağlayarak, peşin alınacak bakiye bulunmadığı takdirde işletme sahibi olan bireylere verilen ürün tutarında, ödemenin yapılacağı tarihin yazılı bulunduğu, üzerinde borçlunun imzasının var olduğu senet adı verilen kıymetli evrak karşılığında ürün verilebilmektedir.

Özellikle mobilya sektöründe daha yaygın kullanımlar olmaktadır. Senetle Satış Yapan Mobilyacılar sayfasından daha fazla detay bulabilirsiniz. Böylelikle işletme sahipleri olan esnaflar maddi anlamda sıkışıklık yaşamadan ellerinde kalmayan ürünlerini yenileme imkanı bulabilmekte hem de ödemelerini ileri bir  tarihe atarak sattıkları ürünlerden elde ettikleri tutarlar ile rahatlıkla senet ödemelerini gerçekleştirebilmektedir. Küçük esnafın ayakta kalabilmesi açısından oldukça önemli olan bu adım sayesinde her iki tarafta kendine göre kar sağlamış olmaktadır. Senet ile esnaflara ürün veren kuruluşlar tutarlar üzerine ilgili vade komisyonunu da ekleyerek ürünü kendi fiyatından daha fazla bir fiyata satarak kar ederken, esnaflar da ürünsüz kalmayarak kâr sağlamaktadırlar. Böylelikle bu uygulama her iki taraf içinde oldukça tercih edilen bir uygulamadır.

OKU:   Nereye Neden Yatırım Yapmalı?

Hem tüketiciler hem de esnaflar için diğer bir yaygın uygulama daha vardır. Senetle Satış Yapan Mağazalar üzerinden daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz. Ancak her kurum tarafından ilgili uygulama yapılmayabilir. Örneğin; bir mahalle bakkalına sigara ürünü vermekte olan bir kurum senet karşılığında vadeli olarak ürünleri bakkala verebilmektedir. Fakat içecek satan bir firma ilgili kıymetli evrak karşılığı ürün verme işlemini uygulamamaktadır. Bu nedenle esnafın ödeme planını oldukça düzenli bir şekilde yapması gerekmektedir. Peşin ödeme alarak çalışan kurumlara öncelik tanımak durumunda kalacak olduğundan mümkün olduğunca senet ile ürün verebilen kurumlara yönelmekte bu talep ise ilgili uygulamaya olan rağbeti giderek arttırmaktadır.

Galeriden Senetle Taksitli Araba

Bankalardan ihtiyacımız olan araba kredisi çekemeyebiliriz. Belki kredi notu düşüklüğü yüzünden kredi başvurumuz onaylanmayabilir. Bu yüzden araba almak hayalinizden vazgeçmenize gerek yok. Çünkü birçok galeri senetle taksitli olarak araba satmaktadır. Hem de daha cazip imkanlar ile. Bunlardan en cazip tarafı ise, bu konuda uzman olan bir yerden almak. Diğeri ise, alacağınız arabanın sonradan oluşabilecek bir problemde, aldığınız galerinden olan sorunlarınızın daha çabuk olarak çözümlenmesi olabilir.

Hatta sıfır bir araba almanıza da gerek yok, bütçenize uygun bir şekilde ikinci el araba da alabilirsiniz. Bu galerilerden en tanınmış olanlarında söz etmek gerekirse, Otokoç ve Peugeot tur. Bu galerilerin online sitelerine girip istediğiniz modellerde arabalarınızı seçebilir ve adınız, soyadınızı ve iletişim bilgilerinizi girerek başvurabilirsiniz. Bu konu hakkında size en yakın zamanda iletişime geçip bu konu hakkında sizi bilgilendireceklerdir. Yada size en yakın bayilerine giderek, uzman kişiler eşliğinde aracınızı seçerek de burada senetli taksit araç başvurusunda bulunabilirsiniz.

Senetle 2. El Taksitli Araba

Ayrıca sadece bu galerilerden de değil, çevrenizde bulunan tüm galerilerin senetli taksitli araçlarından yararlanabilirsiniz. Genellikle senetli taksitli araç alımlarınız 48 ay vade ile yapılmaktadır. Bütçenize uygun sıfır yada ikinci araçlarınızı seçebilir, buna göre taksitlendirmelerle sahibi olabilirsiniz.

Bu tür galeriler, bazı araba modellerinde değişik kampanyalarda düzenlemektedirler. Hatta özellikle Otokoç bazı kampanyalarında 3 ay ödemesiz olarak senetli taksit uygulamaları bile mevcut. Böyle kampanyalardan da yararlanıp aldığınız aracın taksitlerini 3 sonra ödemeli olarak ödeyebilirsiniz.


İstanbul: Atabek Galeri, Yurtsever Galeri

Ankara: Kızılay Galeri

İzmir: **** iletişimden yazınız..Tarafınıza maille bildirilecektir.

OKU:   Bayram Öncesi Bankaların Kredi Kampanyaları

3 Ay Ertelemeli 2. El Araç Kredisi

Ayrıca ipotekli aracınız sayesinde tüm oluşabilecek araç arızalarınızı için teknik arıza yardımlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca bankadan çekeceğiniz araç kredisi ile galerilerden alacağınız senetli taksit uygulamaları arasındaki faiz çok fazla fark etmemektedir. Tam tersi, galeriden alabileceğiniz aracınıza daha cazip imkanlar sayesinde sahip olabilirsiniz. Hem de bu konu hakkında daha yardımcı olabilecek bir kadro ile çalışmak imkanlarınız olabilir. Zaten bankalar da araç kredisini 48 ay vadeden daha fazla vermemektedir. Bu konuda karar tabi ki sizin. Tüm araştırmalarınızı yapıp size en uygun olan yerden alabilirsiniz.

Senetle Taksitle Ev Satışı Oluyor mu?

Taksitle ev almak isteyen kişiler, bu işlemi genellikle bankadan kredi çekerek yapmaktalar. Krediler ev almak için yararlı olabilmektedir. Bunun en büyük sebebi de bankaların konut kredisi adı altında çok yüksek miktarlardan kredileri verebilmeleri ve özellikle son zamanlarda bu kredilerin faiz oranlarını da düşürmüş olmaları bulunmaktadır. Konut kredisinde bir handikap olması ise bu işin seyrini değiştirmektedir. Senetle ev almak isteyen kişiler için oldukça seçenek mevcuttur.

Senetle ev veren yerler evinizin değerini vadeye bölmekte ve bu vadeyi de kişi vakti geldiğinde ödemektedir. Senetle ev satışı kredi çekmek kadar zor olmadığından ötürü oldukça çok tercih edilmektedir. İnsanlar özellikle senetle kredi veren yerleri araştırmakta ve bu yerlere ev almak için başvuru yapmaktadır. Ancak birçok evin artık krediye uygun olması sebebiyle senet veren yerlerin sayısı da son derece azdır.

Senetle Verilen Sıfır Daireler

Bankalara gitmek yerine tek tek senetle konut satışı yapan yerleri araştırdıktan sonra oralara ev almak içi başvuru yapmanız mümkündür. Senetle verilmekte olan dairelerin önemli bir kısmında peşinat istenilmektedir. Bu peşinat da genellikle kredilerde olduğu gibi genellikle evin çeyrek değerini ifade etmektedir. Evin çeyreğini peşinat olarak ev sahibine verilmekte ve böylece senet almak için gerekli olan ön koşul sağlanmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde kişinin ev sahibi olması için gerekli olan şartlardan bir tanesi de ev peşinatıdır. Zira büyük şehirlerde ev kiraları son derece yüksektir ve kişinin siz bir senet yaparken bunu tahsile edip edemeyeceğinin bilincinde olması gerekmektedir.

Bu yüzden senet  sahipleri için birebir yüz göz olmak demek olduğundan biraz can sıkıcı bir durum oluşturabilmektedir. Senetle verilen sıfır daireler İstanbul’ da satışta olan belirli muhitlerde çok fazladır. Özellikle Beylikdüzü ya da Avcılar civarında senetle ev konut yapan yerler bulunmaktadır.

Senetle konut satan yerler bulduktan sonra bir notere giderek yapacağınız sözleşme ile durumu yasal hale getirebilirsiniz. Bununla ilgili hukuki olarak çok düzenleme olduğundan bir uzmandan yardım almak en doğrusu olacaktır. Senetle almış olduğunuz evi 10 yıla kadar vade imkanıyla da alabilirsiniz. Kişiler her ay taksit ödeyerek bir senetini teslim alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir