Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kredi ve Tapu İşlemleri

Hemen herkesin hayali bir konu sahibi olmak yani ev almak ama ev alırken dikkat edilmesi gereken bir çok önemli konu bulunmaktadır. Bu konular incelediğinde tapu dan tutun binanın yaşı inşaatın kalitesi içinde oturanlar derken bir çok göz ardı edilmemesi gereken önemli noktalar ortaya çıkmaktadır. Bizde bu konuyu sizler için derledik ve ev alırken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık :

1.Eğer, konutu kredi ile alacaksanız tapu durumunu mutlaka bilmeniz gerekir. Oturacağınız evin kat irtifakı veya kat mülkiyeti tapusu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Evin tapusu bunlardan biri değilse, konut kredisi kullanmanız mümkün olmaz.

2. İnşaat kalitesini kontrol edin. Alacağınız ev ikinci el ya da güvenilir bulmadığınız bir firma tarafından üstlenilmişse, bir uzmandan yardım almalısınız. İnşaat kalitesi ve binanın deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığı gibi konular mutlaka incelenmeli. Eğer evinizi kredi ile alıyorsanız, ekspertiz aşamasında evinizin gerçek değerini belirleyecek bağımsız eksperlerin hazırlayacağı rapor ile bu konuyu çözmüş olursunuz.

3. Oturacağınız evi alacaksınız, günlük hayatınızı dikkate alın. Satın alma amacınız eğer o evde oturmaksa birçok farklı etkeni bir arada düşünmeniz gerekecektir. Sosyal yaşam beklentinizi belirlemeli, işyerine olan uzaklık ve ulaşım olanaklarını düşünmelisiniz. Bunların dışında yakınlarda bir okul olup olmadığı ya da diğer aile bireylerine olan mesafe gibi konular ilk planda gözden geçirilmeli.

4. Konut boş mu dolu mu? Satın alınacak evde birileri yaşıyor mu, yaşıyorsa evi ne zaman boşaltacak, kiracı varsa kira sözleşmesi ne zaman sonlanıyor gibi soruların cevaplanabiliyor olması gerekiyor. Buna göre ev yatırım için alınacaksa kira getirisi değerlendirilebilir ya da yeni bir kiracı bulmaya karar verilebilir. Eğer yaşamak istenen ev alınıyorsa evdeki kiracının ne zaman evden çıkabileceği satın alma kararında önemli rol oynayabilir.

5. Yatırımın geri dönüşünü hesaplayın. Ev alımı amacı ne olursa olsun bir yatırım olarak görülmeli ve geri dönüşü hesaplanmalıdır. Bunun için satış bedelinin yıllık kiraya bölünmesi ile evin kaç senede kendini amorti edeceği yaklaşık olarak bulunabilir. Bu hesaba göre alınması düşünülen evlerin yatırım değerleri karşılaştırılabilir.

6. Yatırım amaçlı satın alımlarda fırsatlar önemli Yatırım amacıyla satın alınacak konutlarda, gelişen bölgeler daha ön plana çıkıyor. Bu nedenle, seçilecek evin özelliklerinin yanı sıra çevresinde yeni yapılacak projeleri araştırıp değerlendirmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra kira getirisi yüksek, kendisini kısa sürede amorti eden konutlar da yatırımcısına kazandırıyor.

7. En Uygun Kredi için Bankaları Karşılaştırın Kredi ile konut alırken piyasadaki tüm bankaların sunduğu en iyi oranları karşılaştırmalısınız. En uygun krediyi bulmak için sadece faiz oranına değil tüm masrafların hesaba katıldığı maliyet oranına göre karşılaştırma yapmalısınız.

8. Krediyle Ev Alma Sürecinizi Kolaylaştırın Evinizi krediyle alacaksanız uzman konut kredisi danışmanları ile görüşmeniz hem en iyi koşulları bulmanızı hem de kredi sürecinizin en sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlıyor. Bu şekilde binlerce lira kar edebilir, sahibi olma ihtimalinizi 4 kat artırabilirsiniz. Bankaların en uygun kredi koşullarını öğrenmek ve uzman kredi danışmanlarıyla tamamen ücretsiz görüşerek kredi başvurunuzu yapmak için Konutkredisi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Bankalardan bağımsız, uzman mortgage danışmanınız evinizi alıncaya tüm süreç boyunca size destek olur, evinizi en hızlı ve rahat şekilde almanıza yardımcı olur.

OKU:   KOSGEB Kredileri (Nelerdir? Nasıl Alınır? Başvuru Nasıl Yapılır? HER ŞEY)

Tapudan İpotek Kalktı Mı Sorgulama

Özellikle konut kredisi kapsamında aldığınız evlere borcunuz bitene kadar banka ipotek koymaktadır. Bunun yanı sıra yüklü borç aldığınız da yine ödememe ihtimalinize karşın, taraflar sizden ipotek talep edebilir ve sizin de konutunuzu ipotek göstermeniz gerekebilir. Konutunuzu ipotek gösterdiniz ve Tapudan İpotek Kalktı Mı  merak ediyorsanız nasıl öğrenebileceğinizi anlatalım. Öncelikle borcunuz bitmeden ve sıfırlamadan ipotek tapunun üzerinden kalkamamaktadır. Borcunuz bittikten sonra gerekli yazı tapu dairesine bildirilmekte ve ipotek kalkmaktadır. Tapu dairesi ile sorgulama işlemlerinizi en kolay E devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E devlet sistemine giriş yapmanız için TC kimlik numarası bilgilerinizi ve şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Şifreniz yok ise ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek alabilir ve giriş işleminizi yaparak tapu bilgilerinizi sorgulayabilirsiniz. Tapudan ipotek kalktı mı, herhangi bir yanlışlık var mı gibi sorularınıza belirttiğimiz şeklide çözüm bularak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. 

Tapu Masrafları Hangi Bankalara Ödenir?

Ev, iş yeri, arsa gibi gayrimenkul alım ve satımlarınız da bildiğiniz gibi tapu işlemlerini yerine getirmeniz ve tapu harcı gibi, tapu masraflarını ödemeniz gerekmektedir. Taşınmaz bu malların devir işlemleri bu basamaklardan sonra tamamlanmaktadır. Tapu harç bedelleri, tapu masraflarınızı tapu dairesi ile anlaşmalı olan bankalara ödemeniz gerekmektedir. Bu bankalardan bazıları;

 • ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.
 • TÜRKİYE FİNANS KATILIM B ANKASI A.Ş.
 • OYAK BANK T.A.Ş.
 • ŞEKERBANK A.Ş.
 • GARANTİ BANKASI A.Ş.
 • HALK BANKASI T.A.Ş.
 • İŞBANKASI A.Ş.
 • YAPI VE KREDİ BANKASI olarak sıralayabiliriz.

Tapu masraf ödeme bedelini ve hangi bankalara ödemeye yapabileceğinizi Tapu Dairesinden de kapsamlı olarak öğrenebiliriz. Bunun yanı sıra tapu harcı gibi masrafları e – tahsilat yöntemi ile de ödeyebilirsiniz. Bazı bankaların ATM’lerinden de tapu masraf ödemeleri yapılmakta ve ödeme sonrasında elektronik dekont, makbuz tarafınıza verilmektedir. 

Evi Satın Aldıktan Sonra Konut Kedisi Çekebilir Miyim?

Konut kredisine evi almadan önce başvurmanız gerekmektedir. Tapuda alım satım işlemleri aynı anda gerçekleşmektedir. Krediye başvurmadan önce evi alırsanız banka kredinize olumlu cevap vermeyecektir.  Fakat yine de bu kuralı esnek tutan bankalarda söz konusu. 1 aya kadar esneklik payı veriyorlar. Yani konutu satın aldıktan bir ay sonra konut kredisi talebinize olumlu cevap verebiliyorlar.

Örnek vermemiz gerekir ise Ziraat bankası kiraya vermek için konut kredisi al kampanyası yaptı ve bu kampanya kapsamında evi satın aldıktan 1 ay sonra krediye başvuru yaptığınız da banka olumlu cevap veriyor.  Normal konut kredisinde uygulanan faiz ve vade ne ise aynısı yine uygulanıyor.

Ev ( konut ) Kredisi Almak İçin Peşinat Limiti

Ev sahibinden sıkılan, sürekli ev taşımak zorunda kalan hem kendisi hem de eşyaları yıpranan kişiler soluğu bankalarda konut kredisi başvurularında aldı. Konut kredisi aslına bakılırsa bizi kolayca ev sahibi yapıyor. Günümüz standartlarında 150 bin TL’ye yakın ev parası biriktirmek için yıllarca beklemek zorundayız. Bu süre zarfında kirada yaşamaya devam edeceğiz ve konut fiyatlarında da artış yaşanacak. Konut kredilerinde 0 para ile ev sahibi olmanız imkânsız çünkü peşinat talep ediliyor. Kredilendirme talep ettiğiniz miktarın % 75’i geçmeyecek şekilde yapılıyor.

Örneğin 100 bin TL kredi talep ettiğiniz de 25 bin TL peşinat ödemesi yapmanız gerekebilir. Eksper raporuna göre bu rakamlarda değişiklik yaşanabilir. Peşinatı olmayan kişiler bu rakam içinde artı ihtiyaç kredisi kullanabiliyorlar. Ayrıca ikinci bir ipotek de göstererek peşinat ödemekten sizi kurtaran bankalarda bulunmaktadır. Ev (konut) kredi almak için peşinat limiti anlattığımız gibi % 25 olarak belirlenmiştir. Ayrıca tapu masraflarını da göz önünde bulundurarak küçük bir birikim sonrasında konut kredisi başvurusu yapmakta ya da kullanmakta fayda vardır.

OKU:   Creditwest Bank Kredi Çeşitleri

Konut Paket Sigortası Zorunlu Mu?

Konut sigortası ile evinizi; depreme, yangına, sel baskınına, hırsızlığa ve daha nice maddi zarar verecek duruma karşı koruma altına, güvenceye alabilirsiniz. Konut paket sigortaları yapılmaktadır bu paket kapsamında farklı farklı teminatlar ve güvenceler tarafınıza sunulmaktadır. Konut paket sigortası zorunlu mu, şeklinde sizin de aklınızda soru işareti oluştuysa kısaca gerekli bilgileri aktaralım.

Konut paket sigortası zorunlu değildir. Konut kapsamında zorunlu olan tek sigorta DASK ’tır. Konut sigortası ile DASK karıştırılmaktadır. DASK sadece deprem esnasında konutunuzun aldığı zararı karşılamaktadır. DASK yaptırmazsanız konut sahibi olmak istediğinizde tarafınıza tapu verilmeyecektir. Ayrıca elektrik, su ve doğalgaz aboneliği de alamazsınız.

Konut sigortaları, konut paket sigortaları daha kapsamlıdır. Hırsızlık teminatı, yangın, sel, boya badana teminatı, yakıt sızması, eşya teminatı, kıymetli eşya teminatı, taşınma esnasında eşyaların konut dışında teminat altına alınması gibi isteklerinize göre genişletilmektedir. Konut paket sigortası zorunlu olmasa bile yaptırmanızın faydası olacaktır. Ne zaman ve ne şartlarda hangi durumlarla karşılaşıp maddi kayıp yaşayacağınızı bilemezseniz. En güzeli erkenden önlem almak olabilir.

Ev Tapusu Üzerine Kredi Çekme

Ev tapusu üzerine kredi çekme işlemleri ile birçok banka veya finans kuruluşu kredi almak isteyenlere yardımcı oluyor. Bir bankadan kredi çekmek isteyen veya ev almak isteyen kişilerin belirli ürünleri teminat veya ipotek olarak göstermesi gerekiyor. Bu gibi durumlarda bankalardan konut kredisi alabilir ve ev tapusu üzerine kredi çekebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şey bankaya bir konutu ipotek olarak göstermek ve tapusunu belgelemek. Bu sayede uzun vadeli ve yüksek tutarlı krediler çekebilirsiniz.

Konut kredisinin yanında çeşitli ihtiyaçlarınız için de bu krediyi çekebilirsiniz. Kredi notu düşük olan kişilerin veya bankalardan yeteri kadar kredi alamayan müşterilerin en önemli yardımcısı olan ev tapuları, kredi almak isteyenlerin yardımına koşuyor. Ev tapusu üzerine kredi çekme işlemleri ile kısa bir sürede bankalardan veya finans kuruluşlarından uygun vadeler ve faiz oranları ile kredi çekebilirsiniz. Bu sayede borcunuza teminat olarak taşınmaz malları gösterebilir ve ödemelerde kolaylık elde edebilirsiniz. Siz de ev tapusu üzerine kredi çekmek istiyorsanız bankanızla görüşün. 

Aile Konutu Şerhi Konulması İçin Gerekli Belgeler

Aile konutu bildiğiniz üzere kişilerin eşi ve çocukları ile yaşamını devam ettirdiği barınma alanıdır. Aile Konutu Şerhi ise; tapu da hak sahibi olmayan eşe verilen çok önemli bir haktır. Aile Konutu Şerhi Konulması İçin Gerekli Belgeler sunmanız gerekiyor. Peki, bu belgeler neler;

 • Dilekçe
 • Aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge
 • İkametgah
 • Evlilik cüzdanı

Aile Konutu Şerhi Konulması İçin Gerekli Belgeler tamamladınız ve sundunuz ve işlemleriniz tamamlandı. Bundan sonrasında aile konut şerhi konulan konut üzerinde tasarruf hakları söz konusu oluyor. Örneğin eşlerden birinin açık rızası bulunmaz ise ev satışa çıkarılarak satılamıyor.  Aile Konutu Şerhi Konulması İçin Gerekli Belgeleri sizde belirttiğimiz şekilde tamamlayarak aile konutunuzu koruma altına alabilirsiniz. Aile Konutu Şerhi ile alakalı problemlerinizi mahkemeye başvurarak çözebilirsiniz. 

OKU:   Nereye Neden Yatırım Yapmalı?

Hacizli Eve Konut Kredisi Alınabilir Mi?

v sahibi olmak isteyen, toplu nakit parası bulunmayan herkes banka konut kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Banka konut kredisine başvuru yaptığınızda banka tarafından uzman incelemesi görevlendirilmektedir. Ekspertiz ilk aşama da evin tapu kontrollerini yapmaktadır.

Tapu kontrolü esnasında yapılan işlemlerin tamamına takyidat adı verilmektedir. Bu işlem aşamasında tapu üzerinde yıkım işlemi ya da ihbarı gelmiş mi, konut kredisinde haciz ya da ipotek var mı hepsi tek tek incelenmektedir. Eğer alacağınız konut üzerinde uzman incelemesi haciz olduğunu görür ise ilk aşamada satış öncesi bu durumun ortadan kaldırılmasını bekler ve bankaya rapor halinde bu durumu sunar ve bankada kredinize bu nedene bağlı olarak onay vermez. Bunun en temel nedeni de banka alacağınız krediye karşın satın aldığınız evi ipotek eder, hacizli bir evin üzerine de ikinci kez ipotek uygulanamaz.

Tapusuz Eve Kredi Alınır Mı?

Ev sahibi olmak için para biriktirmek günümüz şartlarına baktığımızda oldukça zor, sürekli artan ev fiyatları bunun yanı sıra geçim sıkıntısı derken değil ev araba alacak parayı zor biriktiriyoruz.  Durum böyle olunca da konut kredisi vazgeçilmez alternatifler arasında yer alıyor. Kira ödermiş gibi ev sahibi olabiliyoruz. Tabi konut kredisi almak tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabiliyor. Gerekli şartlara uyum sağlıyor olmanız lazım. Örneğin kredi notunuz yeterli olacak yani geçmiş dönem ödemeleriniz düzenli olacak. Bunun yanı sıra banka sizden kefil de talep edebilir. Bu şartlar bu şekilde sıralı devam ederken tapusuz eve kredi alınır mı diye bir soru ile karşılaştık.

Tapusu olmayan eve banka kredisi almanız çok zor. Banka kredi öncesi evrakları sıralarken tapu aslı ya da fotokopisini de görmek ister. Ayrıca alacağınız ev, kredi borcunu bitene kadar banka tarafından ipotek ediliyor, tapusuz ev ipotek kurallarına da aykırı olabilir. Tapusuz ev almanız, sahibi kimdir bilinmeyen ev ilerde başınızın ağrımasına da neden olabilir. Bu sebeple daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. 

Evimin Satış Değerini Nasıl Öğrenebilirim

Evin satış değerinin ölçülmesi ile birlikte genel olarak yapılan kredilendirmeler üzerinden bir kazanç elde edilmektedir. Bu kazanç sayesinde piyasaya göre ev satışı yapılabilir. İlk olarak ev satış tespiti gereklidir. Bu tespit içerisinde sigorta şirketleri ve inşaat firmaları evlerin fiyatlarını değerlendirebilir. Burada evin bulunduğu konum ve arsa da çok önemlidir.

Evlere değerini veren ve bu değerde etki eden en önemli unsur evlerin konumu ve arsalarıdır. Evlerin değerinin öğrenilebilmesi için sürekli olarak bir işlemi yapılması gerekir. İşlemler sonucunda tapu dairesine bu ürünlerin onaylatılması gerekir. Ev satış değerlerinde yer alan ödeme imkanları sayesinde gerekli olan bütün aşamaların tamamlanması söz konusudur. Ödemelerde bulunan imkanlar sayesinde bütün araçlarınızı kullanabilir ve işlemlerinizi hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bankalardan alınan konut kredilerinde de evin satış değeri üzerinden bir teminat kullanılması mümkündür. Bu teminat sayesinde gerekli olan bütün aşamaları değerlendirebilir ve hizmetlerinizi kullanabilirsiniz. Bu kullanılan ürünler ile birlikte değerli işlemleri kullanabilir ve değerlerini görebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir