Yurt Dışında Banka ve Kredi Kartı Kullanımı

Yurt dışından banka hesabı açmak ve kredi çekmek için gibi bir çok kişinin talebi olmaktadır. Özellikle Avrupa’da yaşayan Türklerin çok talebi olmaktadır. Dünyanın neresinde olursa olursanız olun gittiğiniz yerde banka hesabı lazım olabilir, uzun süreli olarak bir yerde yaşıyorsanız, oturma izniniz vardır ev veya araba alacaksınızdır kredi çekmek istiyorsunuzdur bu tür durumlarla çoklukla karşılaşılmaktadır.

İsviçrede Kredi Çekmek

İşviçre de ikametgah eden Türkler arasında iseniz ya da tamamen merak ve araştırma isteğine bağlı olarak İsviçre’de Kredi Çekmek işlemlerini merak ediyorsanız haberimiz de en kapsamlı hali ile sizlerle paylaşacağız. İsviçre’de de kredi çekmeniz için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar var.

Yaşınız en az 18 olmalı, İsviçreli, çalışma iznine sahip veya B, C, G kimlik kartına sahip olunmalısınız ve bunlara ek olarak da En az 2.900 İsviçre Frangı / aylık net gelir (işçi, geçici işçi, bağımsız ya da yıllık ödeme AVS / AI) sahibi olmalısınız.

Kredi başvurunuzdan sonra banka kredi faiz oranına bağlı olarak ödemelerinizin mali durumunuza uygun olup olmadığı hakkında araştırma yapacak ve kredi talebinize bu şekilde cevap verecektir. İsviçre kredi vade sayısı da kredi türüne göre 6 ila 72 ay arasında farklılık göstermektedir. 

Kredi faiz oranları ise değişkenlik söz konusudur. Ülkemiz de olduğu gibi sabit faiz ile geri ödeme şartı İsviçre kredileri için de geçerlidir. İsviçre’de Kredi Çekmek için belirttiğimiz şartları yerine getirmeniz gerekiyor. 

İspanyada Kredi Kartı Kullanımı

Günümüzde kredi kartı kullanımı sadece bulunduğumuz ülkeler de değil, ülke dışına çıktığımızda da birçok kolaylık sunmaya başladı. Kredi kartınız da var olan özelliklerden neredeyse yurt dışında da faydalanabiliyorsunuz.

Örneğin kredi kartı harcamalarınız da TL değeri taşıyan puan kazanıyorsanız aynı şekilde yurt dışı harcamalarınızda da kazanabilir ve biriken puanlarınız ile bedava alışveriş yapabilirsiniz. Kredi kartınızı yurt dışında kullanmak için ilk olarak kapalı ise bu fonksiyonu açtırmanız gerekiyor.

OKU:   Banka Şubesine Gitmeden SMS ile Kredi Alma

Kredi kartınızı yurt dışına açtırmanız için bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Müşteri temsilciniz ile yapacağınız görüşme sonrasında kredi kartınız yurt dışına açılacaktır. Sonrasında ise yurt dışına çıktığınız da kart limitinize bağlı olarak harcama yapabilirsiniz.

Yurt dışında kredi kartı ile harcamalarınızı MasterCard ve Visa logosu olan yerlerden yapmalısınız. 

Hollanda da Banka Hesabı Açmak

Ülkemiz de hesap açmak her ne kadar kolay olsa da yurt dışında hesap açmak maalesef tahmin ettiğiniz kadar kolay olmayabiliyor. Hollanda da ikametgah etmiyorsanız banka hesap açmadan önce hakkınızda kısa bir araştırma yapabilir bu hesabı neden açtığınızı sorgulayabilir. Hollanda da bankada hesap açmanız için öncelikle çalışmak istediğiniz bankayı arayarak randevu almanız gerekiyor. Yani bizdeki gibi bankaya girerek sıra beklemek yerine orada randevu sistemi işliyor.

Ardından da hesap açmanız için istenilen belgeleri bankaya sunmalısınız. Bu belgeleri de;  BSN numarası (Burgerservicenummer),  Geçerli kimlik (pasaport, veya kimlik kartı, ehliyet kabul edilmez), Belediyeden adres kayıt dokümanı veya ev kira kontratı ve son olarak da Oturma İzni olarak örneklendirebiliriz.

Hollanda da Banka Hesabı Açmak istiyorsanız üst metinde anlattığımız yol haritasını uygulamanız gerekmektedir. Gerekli evrakları da eksiksiz temin etmeye özen göstermelisiniz. 

İsveçteki Bankalardan Hesap Açma

Ülkemizde ki kişiler ise gizlilik esasına bağlı olarak da İsveç’ de hesap açtırmaktadırlar. Öncelikle banka da hesap açmanız için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Ayrıca Bankalar hesap açma isteğinizi kabul edip etmemekte özgürdür. Olumlu sonuçlanacağı gibi yazılı şartları yerine getirseniz de hesap açma talebiniz olumsuz sonuçlanabilir.

Özellikle İsveç’de ikametgah etmiyorsanız banka hassasiyet göstererek müşterisinin kim olduğuna dair araştırma yapabilir ve red edebilir Yani, ikamet etmeyen müşterileri reddetme gibi bir politika uygulama yoluna girebilir. 

Genel olarak yorum yapmamız ve araştırma sonucunu aktarmamız gerekir ise İsviçre de yer alan bankalardan kolay hesap açabilirsiniz. Bunun için banka ile yazılı ya da sözlü iletişime geçmeniz işinizi kolaylaştırabilir. 

OKU:   Ülkemizde Faizsiz Kredi Kimlere Verilmektedir?

İtalya da Kredi Kartı Kullanımı

Ülke dışı seyahate çıkacaksanız, rotanız İtalya ise haberimiz de sizlere İtalya da Kredi Kartı Kullanımı hakkında kapsamlı bilgi aktarımı yapacağız. Kredi kartı bildiğiniz gibi kullanımında birçok kolaylık sunmaktadır. Bunlardan ilki nakit para taşıma probleminden güvenlik tedbiri olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca alışverişlerinizi nakit kullanmadan yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra da yine alışverişlerinizi taksitle yapabilirsiniz. Vadeler sayesinde ödemeleriniz de zorlanmadan tamamlayabilirsiniz. Tekrar haber konumuz İtalya da Kredi Kartı Kullanımına geçiş yapalım. Ülkemiz de kullanıma sunulan kredi kartlarının birçoğu yurt dışı kullanıma da açıktır.

Eğer kartınız da bu özellik var ise MasterCard ve Vısa logosu olan iş yerleriniz de kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Varsayalım ki kredi kartınız yurt dışı kullanıma açık değil, yani bu özellik yüklü değilse de anında kredi kartınızın bağlı olduğu banka müşteri hizmetlerini arayarak yurt dışı kullanıma açtırabilirsiniz.

İtalya da Kredi Kartı Kullanımı hakkında tarafınıza aktaracağımız bilgiler bununla sınırlıdır. Ayrıca yurt dışı kullanımda da kredi kartınızın özellikleri aktif olarak devam edecektir yine TL değerinde puan kazanabilirsiniz. 

Belçika da Kredi Çekmek

Hangi Avrupa ülkesinde olursanız olun bankaların genelinde kredi sistemi olduğu görebilirsiniz. Kimi banka sadece özel kredi verirken kimi banka ticari kredi veriyor. Belçika’da da hem tüketici kredileri, hem konut hem de ticari kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanımı için bazı şartları da eksiksiz yerine getirmeniz gerekiyor. Aksi halde tıpkı ülkemiz de söz konusu olduğu gibi banka kredinize olumlu cevap vermeyebilir.

Son günler de Belçika bankaları özellikle konut kredilerinde yapılandırma yoluna girdi. Gelir seviyesi düşük olan Belçika vatandaşı kişiler için düşük faizli konut kredisi projesi başlattı. Bu proje kapsamında da yaklaşık 500 milyon Euro bütçe ayırdı ve kişilerin kullanımına sundu. Yapılan hesaplamalar da Belçika özel konut kredisinin geri ödemelerinin kira bedelinden daha uygun olduğu görünüyor. 

OKU:   İşsizlik Maaşı (Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları)

Rus Bankalarından Kredi Çekme

Her bankanın kredi kullanımı konusunda farklı şartları vardır hatta her banka değil her ülkenin desek daha net bir yargı kullanmış oluruz. Örneğin ülkemizde kredi kullanabilmemiz için kredi notunuzun düşük olmaması gerekiyor, aylık düzenli net gelirinizin olması, SSK prim ödemelerinizin düzenli olması aranan şartlar arasındadır. 

Eğer sizde bu kişiler arasında yer alıyorsanız ve kredi işlemlerini merak ediyorsanız ya da Rus merkezli iş yeri açacaksanız ve nakit paraya ihtiyacınız var ve Rusya’dan kredi kullanmak istiyorsanız detayları merak ediyorsanız hemen en net hali ile sizler ile paylaşalım. Öncelikle Rusya’dan kullanacağınız kredi dolar türünde olacaktır. Euro ya da Türk Lirası cinsinden kredi kullanmazsınız. Rus bankalarında da uygulanan vade sayısı ve kredi faiz oranı farklıdır.

Ülkemizde olduğundan daha yüksek faiz oranları karşınıza çıkabilir ve kredi vadeleri de daha az olabiliyor. Hesaplamanızı bu doğrultuda yapmalısınız aksi halde gelirinizi zorlayacak ödemeler ile karşılaşabilirsiniz. Rus bankalarında kredi kullanmanız için genel olarak arana şartlardan birisi de ülke sınırları içerisinde ikametgah etmenizdir. Eğer ikametgah adresiniz Rusya değil ise ya da Rus vatandaşı değilseniz kredi kullanım talebiniz olumsuz sonuçlanabilir. Bunun yanı sıra ülkemizde hizmet eden ve Türk sermayeli bankalardan olan bazı bankaların yurt dışında da şubeleri var. 

Rusya da olan şubeleri araştırarak kredi başvurunuzu bu şekilde direk bu bankalara da yapabilirsiniz Herhangi bir Rus bankasından kredi kullanmaktan ise Türk sermayeli bankalardan kredi kullanmanız daha kolay olabilir. Eğer İkametgahınız Rusya değil Türkiye de ise ve iş nedeni ile Rusya’ya gidip geliyorsanız Türkiye de kredi kullanabilirsiniz. Hatta döviz cinsi krediler işiniz için daha uygun olabilir. Genel olarak özel bankaların, kamu bankaları ve katılım bankalarının birçoğu döviz sinsi kredi vermektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir