Kredi Kartı ile İlgili En Çok Sorulan 8 Soru

Kredi kartım nakit çekime kapandı nasıl açılır?

Uzun yıllardır her çeşit alışverişlerimizde kullandığımız kredi kartları yalnızca alışveriş esnasında pos cihazında değil aynı zamanda nakit ihtiyaçlarımızı giderecek çeşitli avantajları da bize sağlıyor. Kredi kartları sanki bir ATM kartıymış gibi nakit ihtiyaçlarımızı gidermemize yardımcı oluyor. Bu avantaj sistemi bankalar tarafından ilk çıkarıldığı yıllar yalnızca müşterilerinin nakit ihtiyaçlarını karşılayacak bir yöntem olarak düşünülse de sonraki yıllarda ATM’ler üzerinden çekilebilen taksitli nakit avans kredilerine bile dönüşmüştür.

Ancak bu durum çoğu zaman bir avantaj olarak görünse de bazı bireyler tarafından bilinçsizce kullanıldığı için bazen içinden çıkılmaz borçlara da sürükleyebiliyor. Çünkü bize uygulanan faiz oranları kredi kartı kullanımlarında ki ve ödeme gecikmelerindeki faiz oranlarından farklı olarak daha fazla oluyor. Durum böyle olunca BDDK’nın kredi kartı ile çıkardığı son yürürlüklerde nakit avans çekimlerine de bazı düzenlemeler getirildi. Öncesinde kredi kartı ekstrenizin yalnızca askeri ücretini ödemiş olsanız bile nakit avans çekebiliyorken, son yasalarda sistem tamamen değiştirildi.

Artık üç ay boyunca kredi kartı borcunuzun aylık %50’sinden düşük miktarı yatırır iseniz kartınız nakit çekim işlemine kapanıyor. Yani örneğin yeni bir kartınız var, birinci ay ekstrenizin askeri bedelini ödediniz kredi kartınız ile nakit çekim yapabilirsiniz, ikinci ay da askeri bedeli ödediniz kredi kartınız ile yine nakit çekim yapabilirsiniz, ancak üçüncü ay da kredi kartı ekstrenizin askeri ücretini öderseniz kredi kartınız nakit çekim ücretine kapanır ve aylık esktrenizin tümünü ödeyene kadar da nakit avans işlemine kapatılır. Hesap özetlerimiz de ödeme güçlüğü çekmek istemiyorsak yapılacak en doğru şey aylık ödeyeceğimiz miktarın çok çok üzerinde olacak şekilde bize tanımlanan kart limitlerimizi düşürmemizdir.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış

Kredi kartı mağdurlarının sayısı günden güne artıyor. Kredi kartımdan haberim olmadan harcama yapılmış şeklinde şikayet edenlerin oranına baktığımız da ciddi bir artış yaşandığını görüyoruz. Öncelikle kredi kartınızdan nasıl haberiniz olmadan harcama yapılıyor anlatalım; Kredi Kartı Kopyalama İle; Kredi kartınızı ağırlıkla ATM’ler de kopyalanmaktadır. ATM cihazlarına yerleştirilen böcekler ile kredi kartınız kopyalanmak da ve harcamalar yapılmaktadır. Yapılan bu harcamaları genel de hesap özetimiz tarafımıza iletildiğinde anlıyoruz. Kredi kartı kopyalanmasından sonra harcamalarınızın şifre ile yapılmasına bağlı olarak banka tarafından da şüphe çekmemektedir.

Kredi kartınızın kopyalanıp harcama yapıldığını anlamanın en kolay yolu internet bankacılığından geçmektedir. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra harcama detaylarına ulaşabilir ve yapılan kullanımları ne zaman saat kaçta ve hangi miktar da yapıldığını görebilirsiniz. Kredi kartımdan haberim olmadan harcama yapılmış diyenler hemen kredi kartlarının bağlı olduğu bankanın müşteri hizmetlerini arayınız ve kayıp çalıntı kart bildirimi, şüpheli kullanım bildirimi seçeneklerini tuşlayarak kredi kartınızı kullanıma kapatın. 

OKU:   Banka Şubesine Gitmeden SMS ile Kredi Alma

Kredi Kartımın Son Kullanma Tarihi Doldu Ne Yapmalıyım

Kredi kartınızın üzerinde sağ alt tarafta son kullanma tarihi yazmaktadır. Bu tarih kredi kartınızın ne kadar daha aktif olacağını göstermektedir. Dikkat ettiyseniz sanal alışverişlerin birçoğunda son kullanma tarihi istenmektedir. Bu tarihi hatalı girerseniz işleminiz başarı ile sonuçlanmayacaktır. Kredi kartımın son kullanma tarihi doldu ne yapmalıyım diyenlerdenseniz, bu durum da bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekiyor. Müşteri hizmetlerinde müşteri temsilciniz tarafından tüm yönlendirmeler tarafınıza yapılacaktır. Müşteri hizmetlerini aramadan neler yapacağınızı kısaca bizde anlatalım.

Kredi kartı son kullanma tarihiniz dolduğunda banka eski kartınızı alarak yerine yeni bir kart yollayacaktır. Eski kartınızı almasa bile, kullanıma kapatacaktır. Talebinizi ilettikten sonra vereceğiniz adrese yeni kartınız kargolanacaktır. Kargo aracılığı ile kredi kartınızı almak istemiyorsanız da kredi kartınız şubeye gelecektir ve şubeden teslim alabileceksiniz.  Teslimat sonrasında kredi kartınızı aldığınıza dair evrakları imzaladıktan sonra kredi kartınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kredi kartınız kullanıma kapandığında ne kadar limiti var ise tekrar aynı fonksiyonlara sahip olarak size iletilecektir. Genel de aynı şifre ile kullanıma devam edebilirsiniz. Eğer şifre yenilemeniz de gerekir ise yine müşteri hizmetleri aracılığıyla çözümleyebilirsiniz.

Kredi Kartım Bloke Oldu Ne Yapmalıyım 

Kredi kartınızı bloke aşamasından nasıl kurtaracağınızı kısaca anlatalım. Öncelikle kredi kartınızın neden bloke olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Çünkü bloke nedenleri ve çözüm yolları farklılık gösterebilir. Eğer kredi kartı şifrenizi 3 kere üst üste hatalı girdiniz ve buna bağlı olarak bloke oldu ise kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın her saat hizmete açık olan müşteri hizmetlerini arayarak, durumu anlattıktan sonra kimlik teyidinden sonra blokeyi kaldırabilirsiniz. Belki yeni bir şifre oluşturmanız gerekebilir.

Kartınız kaybolduğunda da sizin talimatınız ile bloke konur. Kartınıza ulaştıktan sonra tekrar müşteri hizmetlerini arayarak bloke işlemini durdurabilirsiniz. Son olarak eğer 2 ay üst üste kredi kartı dönem borcunuzu ödemediyseniz ya da 3 ay üst üste sadece asgari ödeme yaptıysanız kartınız bloke olur. Blokeden kartınızı kurtarmak için de tüm borcunuzu ödemeniz gerekiyor. borcunuzu ödedikten sonra yaklaşık 24 saat içerisinde kartınız yeniden kullanıma açılacaktır ve kullanmaya kartınız ile harcama yapmaya devam edebilirsiniz. 

Kredi Kartım Çalındı Nasıl İptal Ettirebilirim?

Kredi kartının çalınması günümüzdeki  en büyük sorunlardan birisi. Gerek kapkaç olayları gerekse  online olarak verilerin çalınması ile kredi kartım çalındı nasıl iptal ettirebilirim sorusu ortaya çıkıyor. Çalınan kredi kartınızı hemen müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetleri ile görüşerek iptal ettirebilirsiniz. Eğer ki birden çok kredi  kartınız varsa üyesi olduğunuz bütün bankaları aramanız gerekmektedir. Sizlerde  müşteri hizmetleri aradığınızda telesekreter sizlere otomatik  olarak kayıp çalıntı menüsünü sunar.

OKU:   Bayram Öncesi Bankaların Kredi Kampanyaları

Bankanın bu bölümünden otomatik olarak iptali gerçekleştirebilirsiniz. Kartlara bloke işlemini koymakta geç kaldığınızda üyeler çok zorlanmaktadır bu işlemleri yaparken hızlı olmanız gerekmektedir. Yapılan alışverişleri ise banka yetkilileri görüşerek iptal ettirme şansına sahipsiniz.

Kredi Kartını Yurtdışına Açtırma

Kredi kartınızı yurtdışına açtırdıktan sonra MasterCard ve Visa logosu olan her yerde kullanabilirsiniz Bunun için bankaya gitmenize ya da zaman kaybetmenize gerek bulunmamaktadır. Anında müşteri hizmetlerini arayarak işlem yapabilirsiniz. Müşteri hizmetleri günün her saati aktif olarak hizmet vermektedir.

Arama yapıp müşteri temsilcinize bağlandıktan sonra kredi kart numaranızı ya da TC kimlik numaranızı belirttikten sonra gerekli bilgilere ulaşılacak ve kredi kartınız da yurt dışı kullanıma açılacaktır. Kredi kartınız ile yurt dışında da alışveriş yaparken kazanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin kredi kartınız alışverişleriniz de TL değerinde puan kazandırıyorsa yurt dışı harca esnasında da kazanabilirsiniz. Kredi Kartını Yurtdışına Açtırma işlemini üst metinde belirttiğimiz gibi şubeye gitmeden yorulmadan ve zaman kaybetmeden kolayca yapabilirsiniz. 

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma

Kredi kartı hayatımıza girdiği günden bu yana bizlere birçok kolaylık sundu. Alışverişlerimiz nakit para kullanmadan yapabiliyor, vadelere bölebiliyor ve rahat bir şeklide geri ödemelerimizi yapabiliyoruz. Hatta acil nakit ihtiyaçlarımızda da nakit avans çekebiliyoruz. Nakit avansını da vadelere bölerek ödeyebiliyoruz. Günümüzde teknoloji oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Dünyanın bir ucunda satışa sunulan ürünü anında satın alabiliyoruz ve kargo aracılığıyla da teslim alıp kullanıma başlayabiliyoruz. Ürün siparişinde ise ödeme aşamasında en yaygın olarak kullanılan faktör kredi kartıdır.  Kredi kartınız ile ödeme yapmak için genel olarak ödeme kısmına gelip kredi kart bilgilerini eksiksiz yazmanız yeterli olacaktır. Güvenlik açısından ise kredi kartınıza kısa mesaj ile doğrulama kodu gelebilir. Doğrulama kodunuzu yazarak onay verdikten sonra alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Peki kredi kartınız internet alışverişlerine açık değil ise ne yapmanız gerekiyor. Haber başlığımız olan Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma konusuna geri dönelim ve işlem detaylarını sizlerle paylaşalım;

Kredi Kartını Online Alışverişine Açtırma

Kredi kartınız internet alışverişlerine açık değil ise; anında kredi kartınızın bağlı olduğu banka müşteri hizmetlerini arayarak açtırabilir ve kredi kartınızı internet üzerinden yapacağınız harcamalarda kullanmaya başlayabilirsiniz. Müşteri hizmetleri günün her saati aktif olarak hizmet vermektedir. İsterseniz gece isterseniz de gündüz istediğiniz zaman arama yapabilirsiniz. Müşteri hizmetlerini aradıktan sonra gerekli işlem basamaklarını takip ederek müşteri temsilcinize bağlanabilirsiniz. Banka bilgilerinize daha hızlı ulaşmak ve zaman kaybetmenizin önüne geçmek için kredi kartı numaranızı, TC Kimlik numaranızı tuşlamanızı talep edecektir. Ayrıca güvenlik aşamasından da kredi kartı şifrenizi tuşlamanız istenebilir. Tüm bu işlemleri eksiksiz yaptıktan sonra da müşteri temsilcinize bağlanarak kredi kartınızı online alışverişlere yani internet alışverişlerine açtırabilirsiniz.  İnternet alışverişlerinizi güvenilir olan sitelerden yapmaya özen gösterin. Yani herkes tarafından bilinen ciddi bir kitle tarafından tercih edilen siteler daha güvenilir olacaktır. Güvenilir olmayan bir siteyi tercih etmeniz maddi kayıp yaşamanıza neden olabilir. Kredi kartınızın var olan limiti çekilebilir. Maalesef bu alandan da da dolandırıcılık yapanların sayısı bir hayli fazla. Hem ek olarak da sipariş ettiğiniz ürünün yerine başka bir ürün gönderilebilir. Emsal olaylara günümüzde sıklıkla denk gelmekteyiz. 

OKU:   Nereye Neden Yatırım Yapmalı?

Aynı şekilde dilerseniz de kredi kartınızı internet alışverişlerinize kapatabilirsiniz. Kapatma işlemi için de müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. Alışveriş yapmanız gerekiyor ve vaktiniz yok ise, annenize, eşinize, babanıza, arkadaşınıza hediye alacaksınız ve o denli gezmenize rağmen aradığınız hediyeyi bulamadıysanız internetten bulabilir ve sadece kredi kartı bilgilerinizi girerek ödemelerinizi yapabilirsiniz. Ayrıca alışverişi bir kenara bırakalım fatura ödemelerini, vergi ödemelerini de internet aracılığı ile yapabilme şansınız bulunmaktadır. Örneğin vergi dairesinin resmi web adresine giriş yapıp ilgili borç bölümüne gelip kredi kartı seçeneğini kullanmanız yeterlidir. Sizde henüz kredi kartınız internet üzerinden yapılan alışverişlere açık değil ise anında belirttiğimiz yolu izleyerek Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma hizmetini alabilirsiniz. 

Kredi Kartını Telefonla Alışverişe Açtırma

Kredi kartınızla telefon aracılığıyla alışveriş yapmak istiyorsanız ve kredi kartınızı alışveriş öncesinde bu işleme açtırmanız gerekiyorsa şubeye kadar gitmek zorunda değilsiniz Şubeye gitmeden sıra beklemeden ve zaman kaybetmeden oldukça kolay şekilde kredi kartınızı telefon ile alışverişe açtırabilirsiniz. Yapmanız gereken banka müşteri hizmetlerini aramak. Müşteri hizmetleri günün her saati aktif olarak hizmet vermektedir ve her banka müşterilerinde de telefon bankacılığı hizmeti sunmaktadır. Müşteri temsilciliğini müsait olduğunuz herhangi bir süre diliminde arayabilirsiniz

Arama sonrası TC kimlik numaranız ya da müşteri numaranızı tuşlamanız gerekiyor. Bu işlemin nedeni ise bankanın bilgilerinize daha hızlı ulaşmasıdır. Ayrıca güvenlik açısından kredi kartı asıl sahibi olup olmadığını anlamanız için şifrenizi de girmeniz gerekecektir. Gerekli işlemler tamamlayarak müşteri temsilcinize bağlandıktan sonra Kredi Kartını Telefonla Alışverişe Açtırma talebinde bulunabilir ve işleminizi tamamlayabilirsiniz. Telefon aracılığı ile kredi kartınızı kullanarak bilet alabilirsiniz, tatil rezervasyon işlemlerinizi ve de ödeme basamağını tamamlayabilirsiniz. Bunlar ve nicesi için sadece kredi kartınızı telefonla alışverişe açtırmanız yeterli olacaktır.

Telefonla alışveriş yaparken güvenliğinize dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi halde kötü niyetli kişilerin oyunlarına düşerek kredi kartı limitiniz başlatılabilir ve maddi zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu ana nedene bağlı olarak bilmediğiniz daha önce alışveriş yapmadığınız yerlerden telefonla alışveriş yapmamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca kredi kartınız ile telefonla alışverişe kapama işlemini de yine müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Aynı işlem basamakları sonucunda iptal işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir