Türkiyedeki İslami Finans Banka ve Şirketleri

İslami Finansman Nedir? İslami Finansman; islami kurallara uygun olarak şekillenen, yürütülen bankacılık faaliyetler olarak tanımlanmaktadır.  İslami Bankacılık da paradan para kazanmayı yasaklamıştır yani islami finansman da faiz sistemi yoktur. Faiz yasak ve bu bankalar nasıl para kazanıyor sorusu da direk olarak aklımıza takılmaktadır. Faiz yasak olduğundan mevduat olarak para toplanmakta ve toplanan bu paralar ekonomiye yatırılır. Sabit faiz uygulaması yerine kar ve zarar ortaklığına daha çok yatırım yapmakta ve proje desteklemeleri gerçekleştirmektedirler. İslami bankacılık, islami finansman yeni oluşan bir sistem değil. Kökeni 1970 yılına kadar inmektedir. O yıllar da Dünya da 3 farklı bölgede İslami bankacılık uygulaması yapılmaya başladı. Körfez bölgesi, Uzak doğu bölgesi ve Batı piyasası. İslami Finansman ve İslami bankacılık sisteminde yaygın olarak kullanılan yöntemler vardır. Bu yöntemlere örnek sunmamız gerekir ise; İcara, İstisna, Menafaa, Müşareke, Muzaraa, Selem, Takefül’dür. Ülkemizde de islami bankacılık, katılım bankacılığı olarak hizmet veren bankalar vardır. 

İslam Kalkınma Bankası Merkezi Nerede

İslam Kalkınma Bankası 7 Aralık 1973 tarihinde kurulmuştur. Banka toplam da 7 üyeden oluşmaktadır ve bu 7 üye de İslam Konferansı Örgütüne üyedir. Bankanın ana merkezi ise Cidde’dir. Bankanın ilk kurulma ve temel amacı; geri kalmış, gelişememiş İslam ülkelerinin kalkınmalarını sağlamak ve destek olmaktır. Bu temel etmene bağlı olarak bu ülkelere finansman sağlanmaktadır. Özellikle ticaret kredileri alanında daha fazla finansman desteği sağlamaktadır.

Banka ticaretin gelişmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Üye olan ülkeler de kamu ve özel sektör alanında ki projeler de kredi sağlamaktadır. Ayrıca da ülkemiz de İslami Kalkınma Bankasının kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Toplam da bankanın üye sayısı ise elli altıdır. Üyelere örnek vererek haberimize devam edelim; Kuveyt, Libya, İran, Türkiye, Pakistan, Cezayir, Katar, Yemen, Irak, Ümman, Suriye, Filistin, Nijer, Tacilistan, Arnavutluk, Somali, Tunus, Fas, Ürdün, Sudan, Kazakistan şeklinde bu liste uzamaktadır. 

Fuzulev

Fuzul ev Faizsiz Ev Alma İmkanı Sunuyor , ev almak çin uzun yıllar faiz ödesi yapmak Fuzul ev ile ortadan kalkacak gbi duruyor. Sistemin temelinde yradımlaşma yer almaktadır. Ev almak için kişiler bir araya gelerek birbirlerine destek olup faizsiz ev sahibi olmaları için destek sunmaktadırlar. Fuzul ev Şiketin kuruluşu ise 1992 yılına dayanmaktadır. Fuzul ev sisteminde ödeme seçenekleri arasında peşinatlı erken teslim sistemi, vade ortası sistem, ara ödemeli erken teslim sistemi ve çekilişli sistem bulunuyor. 

OKU:   Boş Senet Nereden Alınır? Senetle Alışveriş Yapılabiliyor mu?

Bankadan diğer bir farklı ise sistemin bankalarda olduğu gibi ev alabilmeniz için peşinat istememesidir. Yani evnizi faizsiz, peşinatsız ve kredisiz alabilirsiniz. Çekiliş sistemi işleyişi ise; her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Ev sahibi olmak isteyenler vade miktarına bağlı olarak gruba dahil oluyorlar. Ayrıca ilk aylarda ev sahibi olan kişiler de grup içerisinde yer alan diğer kişilere kira desteği sunuyorlar. Ayrıca il bazında sınırlı değil ev alım işlemleri, Türkiye’nin dilediğiniz noktasında ev alabilirsiniz.

Fuzul Ev sisteminin avantajları alt metinde belirttiğimiz şekildedir;

  • -Türkiye’nin herhangi bir yerinden istediğiniz evi alabilme imkanı bulunuyor. 
  • -Taksitlerin tamamı faizsiz ve vade farksız olarak ödeniyor.
  • -Birikim yaparak almayı düşündüğünüz evi daha erken almış oluyorsunuz.
  • -Teslimden önce alacağınız evin değerinde veya taksitlerde değişiklik yapma şansına sahip olunuyor. 
  • -Taksit ödeme sırasında ödeme sıkıntısına düşerseniz geçici olarak taksit dondurma işlemi yapılabiliyor.
  • -Ödeme sıkıntınızı dondurarak çözemediğiniz zorunlu hallerde, sistemden ayrılabiliyorsunuz. 

Belirtilen bu avantajlar ile ev sahibi olmak isterseniz sizde gerekli kayıt işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca eğer nakit jenarda birikmiş paranız varsa peşinat ödemesi yaparak da konut sahibi olabilirsiniz bununla da taksitleriniz daha hızlı ve çabuk süre zarfında bitecektir. Taksit ödemeleriniz de sıkıntı yaşarsanız geçici olarka taksit dondurma hizmetinden yararlanabilirsiniz. İlerleyen zamanlar da yine gereksinimize bağlı olarak taksitleriniz de değişiklik yapabilirsiniz. Fuzul ev hakkında daha detaylı bilgi için 444 6 313 numaralı iletişim hattını arayabilirsiniz. 

Eminevim Kredi

Emievim ile birlikte çeşitli arsalar üzerinden hak sahibi olarak konut kredisi alabilirsiniz. Bu konut kredileri sayesinde ödemelerinizi de güvenli ve hızlı bir şekilde yapmak söz konusudur. Eminevim kredileri dahilinde yer alan ödemeler ve diğer imkanlar sayesinde gerekli durumları ve diğer birimleri alabilirsiniz. Eminevim kredilerinde yer alan ve diğer kredi imkanlarında yer alan birimler sayesinde bütün imkanlar üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eminevim kredilerinin ve ödeme seçeneklerinin yer aldığı bilgiler dahilinde bütün işlemler ve diğer ödemeler söz konusu olabilmektedir.

OKU:   Vakıf Katılım Ürün ve Hizmetleri ve Hesap Açma

EMİNEVİM TAKSİT HESAPLAMA

Eminevim kredilerinde ve ödemelerinde yer alan bilgiler sayesinde işlemler ve kimlik bilgilerinin güvenli bir şekilde yapılması söz konusudur. Bu işlemler ve bilgiler dahilinde yer alam plan ve programlar her zaman yeterli olabilir. Kredilerin ve ödeme işlemlerinin sahip olunduğu durumlar ve bilgiler bu konuda yeterli olmaktadır. Eminevim kredilerinde ve ödemelerin bütün birikimler ve gerekli olan durumlar bu aşamada kullanılabilir. Eminevim kredilerinde ödeme merkezlerinde yer alan ve birikimlerin söz konusu olduğu durumlarda değerlendirilen kredi durumlarının bilinmesi gerekmektedir.

EMİNEVİM GÜVENİLİR Mİ?

Eminevim kredilerinde ve ödemelerinde yer alan bilgiler dahilinde kredilerin ve söz konusu ödeme şekillerinin bilgilendirilmesi gerekebilir. Ödemelerin ve diğer bilgilerin zamanında yapılabilmesi için işlemler üzerinden söz konusu olan bilgilendirmeler ve diğer ürünlerin sağlanması gerekebilir. Emim evim bir Emin otomotiv şirketi olarak hizmet vermektedir. Bu firma içerisinde ev kredileri hakkında bilgi alabilir ve en uygun kredi imkanlarından yararlanabilirsiniz.

EMİNOTOMOTİV DE VAR HİZMET OLARAK

Kredi işlemlerinde uygulanan faiz ve vade oranları ise gerekli durumlarda alacaklı kişiler bildirilmektedir. İnternet üzerinden de temin edilebilen bu krediler sayesinde bütün alanlarda kullanım durumlarının belirlenmesi gerekir. Kredilerin ve diğer bilgi işlemlerinin sağlanması ile birlikte diğer kredi durumlarının bilgilendirilmesi bu noktada önemlidir. Krediler üzerinden sağlanan ödeme işlemleri ve diğer krediler sayesinde gerekli ürünlerin kontrolü söz konusudur. Eminevim kredileri ve diğer kredi birimleri için her aşamada kredi durumlarının kontrol edilmesi söz konusudur. Eminevim kredilerinde bulunan ödeme seçeneklerinin kullanılması ile birlikte bütün kredi alanlarda bu kullanım söz konusudur. Bu sayede ödeme seçenekleri de hızlı bir şekilde sağlanabilir. 

Kuveyttürk

Türkiye’de sıradan bankacılık faaliyetlerinden çok farklı şekilde çalışan Kuveyt Türk bankası, özellikle islamcı kesime yönelik hizmetleri ile dikkat çekiyor. Müşterilerine islamın şekillendirdiği ölçüde bir bankacılık anlayışı sunan banka Türkiye’nin farklı noktalarından pek çok müşteriyle çalışıyor. Hemen hemen her ilde bir şubesi bulunan Kuveyt Türk, banka kartlarından hesap işletim ücreti gibi masrafları da almıyor.

OKU:   Gelir Belgesiz Kredi - Veren Bankalar ve Merak Ettiğiniz sorulara cevaplar)

Bankadan yapılan son açıklama ise Hac ve Umre’ye gitmeyi düşünenleri yakından ilgilendiriyor. Kuveyt Türk internet sitesinde yer alan habere göre; Hac ve Umre’ye gidiş için pek çok farklı acentede taksit yapabilme imkanı Kuveyt Türk’ten! Ayrıca bankanızın size tahsis ettiği kart ile kutsal toprakların her köşesinde dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz. Bu sayede yanınızda nakit taşımayarak malınızı da güvence altına almış olursunuz.

ALBARAKA

Albaraka Bankası kar ve zarar oranları ile çalışan katılım bankamızdır. Yani faiz oranlarının caiz olmadığını düşünenlerin bankası. Albaraka Bankası müşterilerinin Ramazan Bayramı için tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, cazip kredi (onlar finansman demekte biz kredi kelimesini kullanacağız) avantajları sunmaktadır. Albaraka bankası ndan gönül rahatlıkla kredinizi çekebilirsiniz. Ramazan bayramına özel, masrafsız kredi seçenekleri sayesinde, kredinizden bir kesinti yapılmadan, kredinizi kullanabilirsiniz. Ramazan Bayramına özel, 10.000 TL ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

36 ay vade avantajları ile, aylık ödemeleriniz de 360 TL olacaktır. Albaraka Banka sının çevremizde birçok şubesi bulunmaktadır. Size en yakın bir şubesine giderek, bayram kredisinden yararlanabilirsiniz. Albaraka şubesine kimliğiniz ile birlikte gitmeniz yeterli. Kredi başvurusunuz, yarım saat içinde sonuçlanmaktadır. Krediniz olumlu sonuçlandığı taktirde, kredinizi anında kullanabilirsiniz. Böylelikle diğer bankalardan kredi çekmekten rahatsız olduğunuz için, Albaraka Bankasından kredinizi albaraka, bayram ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İster müşterisi olun, isterseniz olmayın, Albaraka Bankası sizin tüm ihtiyaçlarınızı, kar ve zarar oranların ile desteğini sağlamaktadır. Gelişmiş internet bankacılığı sayesinde de, tüm hesaplarınızı kontrol edebilir, kredi ödemelerinizi mevduat hesabınızdan, şubesine gitmenize gerek kalmadan ödeyebilirsiniz. Sadece ihtiyaç kredileri için değil, konut sahibi olmak içinde de cazip kredileri bulunmaktadır. Özellikle çok az kar ve zarar oranları sayesinde, konut sahibi olabilirsiniz. Uzun vade seçenekleri sayesinde de, bütçenizi zorlamadan ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Çekeceğiniz miktarı ve vadeleri yazarak, hesaplama makinesinden şubelerine gitmeden taksitlerinizin ne kadar geleceğiniz görebilirsiniz. Albaraka Bankasının kredi seçenekleri ile daha fazla bilgi sahibi olabilmeniz için yada merak ettiğiniz soruların cevabını 444 5 666 yada 0850 222 5 666 numaralı müşteri hizmetlerinden istediğiniz zaman öğrenebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir